Historie počítačů

  Teoretické základy konstrukce počítačů položil John von Neumann, jeden z největších matematiků 20. stol. Podle jeho koncepce se počítač skládá z paměti, procesoru a vstupních a výstupních zařízení. Pro prezentaci všech údajů se používá dvojková soustava (0, 1).

 

 Generace

Rok

Rychlost (operací/s)

Součástky

0.

1940

Jednotky

Relé

1.

1950

100 - 1000

Elektronky

2.

1958

Tisíce

Tranzistory

3.

1964

Desetitisíce

Integrované obvody

3.1/2

1972

Statisíce

Integrované obvody (LSI)

4.

1981

Desítky milionů

Integrované obvody (VLSI)

 

Vývoj v dalších desetiletích

(z hlediska velikosti, použitých součástek, využití počítačů a vyráběného množství).

40. léta:           velikost hřiště - složený z elektronek - vojenské účely - jednotlivé kusy

50. léta:           velikost místnosti - složený z tranzistorů - vojenské účely, vědecké účely, hromadné zpracování dat - malosériová výroba

60. léta:           velikost skříně - složený z integrovaných obvodů - vědecké účely, hromadné zpracování dat - sériová výroba

70. léta:           velikost menší skříně  - vylepšené integrované obvody - široké využití v ekonomice a ve vědě - velkosériová výroba

80. léta:           velikost krabice na stole (první PC) - celý „mozek“ tvoří jeden mikroprocesor - proniká do všech oblastí zpracování a přenosu                             informací - hromadná velkovýroba

90. léta:           velikost sešitu A4 (notebooky) - výkonnější mikroprocesor - proniká do školství, soukromých firem i domácností

nové tisíciletí:    zvyšuje se výkonnost počítačů, zmenšují se rozměry i pořizovací cena.

Nultá generace

Za počítače nulté generace jsou považovány elektromechanické počítače využívající většinou relé. Pracovaly většinou na kmitočtu okolo 100 Hz.

Konrád ZUSE

První, komu se podařilo sestrojit fungující počítací stroj, byl Němec Konrád Zuse. V roce 1934 začal pracovat na konstrukci mechanické výpočetní pomůcky a po řadě různých zdokonalení dokončil v roce 1936 základní návrh stroje pracujícího v dvojkové soustavě s aritmetikou v plovoucí čárce a programem na děrné pásce.    Z1 - 1938, první počítač; Z2 - 200 relé

MARK1

Ve stejné době pracoval ve Spojených státech na podobném projektu za podpory fy IBM Howard Hathaway Aiken. V roce 1943 dokončil počítač  MARK1. Počítač pracoval v desítkové soustavě s pevnou čárkou, využíval děrné štítky, do paměti si mohl počítač vložit 72 čísel.

 

SAPO

Prvním počítačem vyrobeným v Československu byl SAPO (SAmočinný POčítač) uvedený do provozu v roce 1957. Obsahoval 7000 relé a 400 elektronek.

1.generace

V roce 1944 byl uveden do provozu první elektronkový počítač ENIAC. Skládal se z 18 000 elektronek, 10 000 kondenzátorů, 7000 odporů (rezistorů), 1300 relé. Byl chlazen dvěma leteckými motory, zabíral plochu asi 150 m² a vážil asi 40 tun.

Roku 1945 byl sestaven a uveden do provozu Johnem von Neumanem počítač MANIAC (Mathematical Analyser Numerical Integrator And Computer). Počítač byl také využit při vývoji vodíkové bomby.

První mikropočítače

V 70. letech se podařilo zhustit součástky v jednom elektronickém obvodu tak, že celý „mozek“ počítače sestával z jednoho obvodu, z mikroprocesoru. Začaly se objevovat první mikropočítače. Nejúspěšnější postavili mladíci Steve Jobs a Steve Wozniak v roce 1976 v garáži. Nazvali ho Apple II. Brzy se z nich stali milionáři a na nějakou dobu ovládli trh s malými počítači.

 První PC

To byla výzva pro firmu IBM, největší firmu na světě vyrábějící počítače (tenkrát spíše velké). V IBM pochopili, že počítače mají možnost kancelářského nasazení, tedy i možnost milionových výrobních sérií, a v naprosté tajnosti vyvinuli výrobek, který měl vyřadit konkurenci a ovládnout trh. Což se jim podařilo. V roce 1981 byl uveden na trh počítač IBM PC, který měl velikost krabice na stole a byl cenově dostupný. Zkrátka počítač pro osobní potřebu. (PC = personal computer, osobní počítač). Tento počítač obsahoval mikroprocesor firmy Intel.

Při výběru operačního systému, tj. programu, který celý počítač oživuje, padla volba IBM na malou firmu Microsoft, zastupovanou Billem Gatesem. Microsoft vyvinul diskový operační systém DOS, který počítače typu PC oživuje v mírně vylepšené podobě dodnes. Z firmy Microsoft se stala největší softwarová firma na světě a pan Bill Gates je jeden z nejbohatších lidí planety.

 Soupeření firem APPLE a IBM

Firma Apple uvedla na trh počítač Apple Macintosh, nejvážnějšího soupeře IBM PC. Tento počítač byl o dost dražší, ale byl výkonnější a hlavně disponoval do té doby nevídaným operačním systémem, kdy uživatel pracuje s příjemným grafickým prostředím (práce s ikonami, které reprezentovaly programy i jednotlivé soubory - tak, jak to známe dnes ve Windows). Tam, kde uživatel PC musel zadávat komplikované anglické příkazy DOSu, uživatel Apple Macintosh poklepal na ikonku. Počítače Apple na dlouhou dobu ovládly trh s počítači pro grafické účely (vydavatelství, reklamní firmy, DTP apod.). Dodnes ovládají téměř 10% trhu v této oblasti.

Počítače typu PC

V roce 1985 firma IBM uvedla na trh vylepšený model PC s procesorem Intel 286. Zároveň uvolnila licenci pro jeho výrobu a po celém světě se velmi rychle rozšířila výroba PC kompatibilních (= slučitelných) počítačů.

Největší výrobci kromě USA: Japonsko, Hongkong, Jižní Korea, Tchaj-Wan.

Kompatibilita PC

Tento výraz znamená slučitelnost. Např.: koupíme-li si součástky od různých výrobců, můžeme z nich sestavit fungující počítač. Nebo: všechny programy určené pro PC můžeme spustit na osobním počítači libovolného výrobce.

Pozn.: Všechny PC oživuje stejný operační systém MS DOS.

Kontakt

Zdeněk Sovadina

zdeneksov@volny.cz

Osvobození 142
691 10 Kobylí

Vyhledávání

© SOZDA 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode